Предавања у оквиру Дана европске баштине

Наставница историје Тамара Станисављевић Масалушић и наставница француског језика Драгица Шајн водиле су ученике из одељења 8/1 и 8/4 на предавање. За слушаоце предавања био је обезбеђен симултани превод.

Предавачи су били историчари из Француске и Румуније. Тема предавања је била упоређивање борбених искустава на западном и источном фронту са акцентом на улогу и значај Источног фронта у Првом светском рату. Предавачи су критичком анализом историјских извора говорили о борбама на Балкану и стратешком значају који је заузимао Источни фронт, о државама које су учествовале у сукобима и њиховом међусобном односу пре и после рата до успостављања нове равнотеже у Европи.

Ученици су имали прилику да присуствују једном научном скупу на ком је анализирана тема Првог светског рата из угла француских и румунских историчара. Историјиски догађаји су осветљени из једног другог угла. Ученицима је на конкретном примеру представљена критичка анализа историјских извора.  На тај начин проширили своја знања о Првом светском рату, који ће детаљно обрађивати на редовним часовима историје током школске године.