Саопштење за јавност поводом програма радионица примењене уметности за децу под називом „Орнамент за децу“

Свесловенско књижевно друштво је током децембра 2019. године организовало радионице примењене уметности за децу на тему средњовековног орнамента под називом „Орнамент за децу – радионице примене српског средњовековног орнамента у савременом дечијем стваралаштву“. Пројекат је подржао Градски секретаријат за културу града Београда, као и oпштина Врачар. Радионице су се одржавале недељом у просторијама Задужбине „Здравко В. Гојковић“ у Дубљанској 10 на Врачару, где је смештено и Свесловенско књижевно друштво. Одржане су три радионице у трајању од по три сата, за две групе од по 10 полазника, све ученика V разреда ОШ Јован Миодраговић. Радионице су водили проф. др Маријана Пауновић са Факултета примењене уметности у Београду и мр Данијел Пауновић, наставник у Београдској уметничкој школи за дизајн и нове медије. Прва радионица под називом „Геометрија орнамента“ одржана je 8. децембра. Деци је предочена основна одлика орнамента, а то је да сваки има одређену геометријску шему према којој се мотив понавља. У првом делу ове радионице деца су се упознала са различитим типовима и врстама орнамента које постоје са фокусом на примере средњовековног орнамента које су у другом делу примењивали у својим ликовним решењима. На основу штампаних узорака, деца су направила оригиналне композиције инспирисане средњовековним мотивима уз помоћ различитих материјала за умножавање (индиго, паус, шаблон) користећи се геометријским шемама.

Друга радионица под називом „Дај свој печат“ била је 15. децембра. Гостујући предавач Душан Тодоровић, публициста и дизајнер одржао је предавање и уз помоћ PowerPoint презентације подсетио је на неке од најпознатијих средњовековних симбола и мотива, извршио упоредну анализу са савременим симболима, а испричао је и своје искуство примене средњовековне естетике у савременим дизајнерским решењима. На основу предавања деца су осмислила своје симболе, затим их превела у негативе и, уз помоћ предавача, реализовали у виду печата.

Трећа радионица „ Рељефни орнамент“ одржана је 22. децембра. У првом делу радионице осмишљен је и реализован специјални печат за глину, а у другом се њиме одређени мотив понављао на објектима од глине, која су деца претходно направила. Сви предмети настали на овој радионици биће испечени и глазирани.

„Орнамент за децу“ је пројекат интердисциплинарног карактера намењен основцима у оквиру којег су организоване радионице које су омогућилe полазницима да се баве различитим уметничким дисциплинама и реализују своје идеје у одређеним областима примењене уметности, упознавајући и ликовно истраживајући српски средњовековни орнамент. Орнамент као један од најстаријих декоративних елемената који има симболичке функције налази се у различитим видовима уметничког изражавања (на текстилу, у градитељству, различитим предметима, у књизи..) и представља својеврсни код и запис стваралаштва који сведочи о вековној традицији, духовности и идентитету неког народа. У српској средњовековној уметности, која је препозната као европска и светска вредност, посебно је негован орнамет, о чему сведоче многи артефакти, а посебно средњовековно зидно сликарство и сакрална архитектура. Циљ пројекта био је да се приближе ове естетске вредности деци и да, будећи им машту, подстакне њихов сопствени уметнички израз и жеља за креацијом и игром. Представљањем симбола прошлог времена који и сада испуњавају, посредно и непосредно, наш културни и друштвени амбијент, партиципативним приступом и директним укључивањем деце у процес настајања једног знака, украса, орнамента прави се отклон према оном гледишту, које постоји посебно међу млађим генерацијама, да је историја нешто што није у вези са нама данас. С обзиром на то да се у мотивима, облицима и бојама огледа дух и менталитет једног народа, естетски код који потиче из стваралаштва средњег века, карактеристичан за поднебље југоисточне Европе део је наше културне баштине и нашег идентитета, исто као што уз веома мало знања, можемо препознати када нешто долази из Индије, Кине, или Јужне Америке. Ново доба донело је и нове симболе, тако да деца одмах препознају, само по логоу, своје омиљене грицкалице, играчке, цртане филмове и јунаке. Свеопшта фасцинираност сликом и њена присутност посредством телевизије, компјутера и паметних телефона, билборда и различитих реклама у животима деце, практично од њиховог рођења, намеће потребу одговорних да се замисле над визуелним утицајима којима су наши најмлађи свакодневно изложени. Скретањем пажње на различите аспекте хиперпродукције слика, циљ је да се и млади нараштаји прикључе промишљању о утицају визуелног на њихов микросвет. Лена Тодоровић Аутор и координатор пројекта „Орнамент за децу“