Међународни дан писмености обележава се широм света 8.септембра.Идеја о обележавању Међународног дана писмености појавила се у септембру 1965.године у Техерану на Светској конференцији министара образовања на тему искорењивања неписмености.Као дан обележавања изабран је 8. септембар, а УНЕСКО је обележавање почео 1966. године.
Циљ ове УНЕСКО-ве иницијативе је да се сваке године међународна заједница подсети на статус писмености и образовања на глобалном нивоу, односно да се упозори на проблем неписмености који још постоји у већем делу света.
Писменост је основно људско право, имплицитно садржано у праву на образовање, препознато и признато као такво Општом декларацијом о људским правима из 1948. године.
Појам писмености се мења,усложњава, проширује.
Не тако давно писменим се сматрао онај који уме исправно да чита, пише и говори, уз разумевање, да познаје правописна и граматичка правила језика и примењује их у свим животним ситуацијама.Данас то није довољно.Данас се ове вештине сматрају основном, елементарном писменошћу.Образован савремен човек мора бити и информатички, и дигитално,и визуелно, и медијски писмен да би се сматрао образованим тј. писменим човеком.
Дубоко је истинита мисао нашег познатог песника за децу Љубивоја Ршумовића :
ПИСМЕН НАРОД ЧИТА, А НЕПИСМЕН СЛУША
ПИСМЕН РАЗМИШЉА СВОЈОМ ГЛАВОМ, А НЕПИСМЕН ТУЂОМ
Да не бисмо слушали и размишљали туђом главом,да мало обновимо правописна правила
и укажемо на неке од најчешћих правописних грешака и недоумица.
Стручно веће за српски језик