Стари занати

У оквиру Тима за професионалну оријентацију, ученици млађих разреда су реализовали тему ,, Стари занати“.
     Ученици првог разреда су своје познавање старих заната показали кроз цртеже. Пре но што су приступили изради цртежа, упознали су се са старим занатима, занатлијама, погледали си филмове на  You tube о старим занатима, алаткама и материјалима које су те занатлије користиле и  начином продаје.

Ученици другог разреда су тему „Стари занати“ обрадили на Часу одељењског старешине.

У томе је учествовало свих шест одељења другог разреда.
Одгледали су филмове на Youtubu о: ковачима, кујунџијама, шнајдерима, шеширџијама и одгледали филм за песму „Ја посејах лан“ и филм о селу Злакуса у коме се и данас производе грнчарски производи.
Посебно им је било занимљиво: израда потковица у ковачким радњама, поткивање коња, начин како се од биљке лана добија текстил од лана, како се ради пустовање вуне и како израђују одевни предмети од вуне.
Схватили су како је некада израда предмета била тежа него данас, али и како су људи користили природне материјале, на који начин су их припремали за израду предмета, фарбали, обрађивали.
Упознали су и алате који су некада кориштени у овим занатима.
Показана им је и Балканска улица у Београду где су се некада налазиле продавнице у којима су се продавали производи старих заната, а које су и сада на неки начин задржале стари изглед.
Видели су и како се производе грнчарски производи од глине у селу Злакуса. Пут од глине до готових производа које и данас маме и баке често користе у кухињи за припремање хране.
Читани су им и текстови о учитељском позиву у прошлости, приказане фотографије старих учионица са таблама, кредама, табле на којима су деца писала уместо свесака, лопте крпењаче са којима су се играли.
Причано им је и како су некада доктори и бабице радили у селима.
На следећем Часу одељењског старешине су они кроз игре улога одглумили нека занимања, што је забележено и фотографијама.
Било је ту: учитељица, докторки, сликара, полицајаца, научника из NASE,истраживача, фудбалера.
Све у свему смо се лепо забавили и пуно тога научили.
Деци недостаје више оваквих часова како би неговали традицију, али и научили да поштују предмете којима располажу, упознали процесе рада и производње.
Схватили да масовна производња каква је данас је мање креативна и мање уметнички настројена него некада. Као и да није модерно оно што им се путем медија сервира као модерно, већ да креативност и уметнички печат даје лепоту једној личности и лепоту ономе што израђујемо.

Ученици трећег разреда су израду ћилима прихватили као занимљив, креативни изазов. Пре приступања изради ћилима, упознали смо се са старим, скоро замрлим занатом- ткањем. Присетили смо се излета на којима смо видели разбој и ћилиме, а одгледали смо филмове о ткачком занату, начинима ткања. Сазнали смо да је ткање процес израде тканина преплитањем два система жица и сазнали смо шта нам је све потребно да започнемо ткање- разбој, основне нити и  потка.   Ученици старијих разреда су нам припремили  рамове, развукли смо основне нити и кренули у креативни, стваралачки процес.  Резултат нашег рада се види на сликама.
       Ученици четвртог разреда су на креативан и маштовит начин реализовали тему старих заната. Ђаци су са својим учитељицама одгледали филм о шеширџијском занату. Разговарали су о поступку израде и украшавања шешира у прошлости. Након тога је сваки ученик правио и  и украшавао свој  шешир. Резултат је фантастичан. Велики број шешира је направљен, али је сваки другачији и носи лични печат ученика који га је правио и декорисао.
         Све своје производе ученици ће продавати на ,,Пролећном вашару“ и томе показати своју дозу предузетности.