Продужени боравак

Поштовани родитељи,

Осим на настави, поједина деца проводе време у школи похађајући продужени боравак, па смо за Вас припремили текст са жељом да Вас боље упознамо са активностима у продуженом боравку и организацијом рада.

Продужени боравак је намењен ученицима од првог до четвртог разреда, чији родитељи због радног ангажовања имају потребу да деца проводе време у школи дуже него што подразумева сама настава.

Циљеви боравка јесу да деца проведу квалитетно време: да ураде домаће задатке које су добили од учитеља на настави, да вежбају и продубљују знање кроз додатно вежбање наученог градива, да поштују једни друге, да уважавају потребе других.  Такође, у боравку деца имају и слободно време које користе за игру кроз различите слободне активности:

• Цртање, сликање, вајање, бојење и ликовне радионице
  • Сређивање и уређивање паноа школе
  • Посета школској библиотеци и читање књига по избору
  • Ораганизовање спортских игара
  • Учествовање у друштвеним играма и квизовима, коришћење слагалица, дечјих енциклопедија и књига
  • Гледање дечјих емисија, цртаних филмова…

Ко ради у продуженом  боравку?

Са ученицима у продуженом боравку раде наставници разредне наставе (учитељи). У рад боравка се укључују и психолог, педагог и логопед школе. Током пандемије вируса  ангажовани су и наставници поједних предмета као помоћ у јутарњем дежурству.

Како се формирају групе?

Групе које се формирају у продуженом боравку зависe од броја пријављене деце. Групе могу бити хомогене ( ученици истог разреда у једној групи)  и хетерогене ( ученици различитог разреда су у једној групи). Због ситуације у којој се тренутно сви налазимо, групе не смеју прелазити број од 18 ученика, односно, једна група може бројати највише 18 ученика.

Боравак се одвија у учионицама које су намењене деци искључиво за похађање боравка.

Које је радно време боравка?

Радно време боравка је од 08 до 17 часова.

Од 08 до 1030 часова је јутарње дежурство, што значи да ако је дете друга група и настава му почиње касније, дете и пре наставе може бити у боравку. Затим дете одлази  на наставу и након ње се враћа у боравак у коме остаје док родитељ не дође по дете.

Једне недеље је радно време боравка од 1030 до 17часова, а друге недеље од 1230 до 17 часова, у зависности да ли је група А или група Б на настави. Уколико родитељи не дођу по дете до 17 часова, дете остаје код чувара до Вашег доласка.

Када настава вашег детета почиње у 8 часова, након наставе оно одлази у боравак у коме проводи време до Вашег доласка по њега.

Како је организовано време у боравку?

План активности дана у боравку је следећи:

• Окупљање ученика
  • Ручак
  • Слободно време
  • Израда домаћих задатака
  • Слободне активности
  • Дежурство до одласка кући.

За рад у боравку је потребна једна свеска за српски језик и једна свеска за математику.

Напомена: Ручак се деци служи  једне недеље од 1130, а друге недеље од 1230 часова.

Време планирано за израду домаћих задатака је од 14 до 1530 часова.

Да ли моје дете мора да долази у боравак сваки дан?

По дете можете доћи када год Ви то можете. Важно је напоменути да када  једном изведете дете из боравка, не можете га поновно враћати тог дана. Ако ученик ниједном за два месеца не дође у боравак, изгубиће право на исти. Разлог за то је ослобађање места у боравку за ону децу коме је потребан, а родитељ се није на време изјаснио или је радио од куће, а касније је враћен на посао у просторијама послодавца. Дете није у обавези да долази свакодневно у боравак.

Ко све може да преузме моје дете из боравка?

Када долазите по Ваше дете, потребно је јавити се чувару и он ће обавестити учитељицу о Вашем доласку. Уколико ће по Ваше дете доћи неко други (да није родитељ или имате договор са неким родитељем да он преузима и Ваше дете, потребно је о томе обавестити учитељицу боравка).

При упису детета у боравак, добићете анкету у којој ћете попунити, између осталог и одговор на ово питање.

Да ли је организован ручак у боравку?

Ученици имају могућност да конзумирају оброк који је организован у оквиру боравка. Са учитељима који раде са Вашем дететом у боравку се договарате када ће дете ручати ( постоји могућност да руча кадагод је у боравку или сваке друге недеље, у зависности од тога када дете долази у боравак).  Уколико знате да дете неће доћи у боравак, потребно је обавестити учитеља у боравку о томе, јер се ручак поручује унапред. Све што откажете до 12 часова текућег дана, одбиће  се при следећем плаћању, а уколико не откажете до тог времена, нећемо бити у могућности да Вам умањимо износ рачуна, јер је такав договор са добављачем хране. Број на који можете звати за било коју информацију о пријави или одјави ручка је  069 841 03 39. Цена оброка је 197,00 динара. Сваке недеље се на огласној табли у холу школе налази  јеловник за ту недељу да бисте могли да се информишете о томе шта је дете ручало у боравку.

Шта су „отворена врата“?

За било коју информацију или питање за учитеље који раде у боравку постоје „отворена врата“ која су средом од 17 до 18 часова. У том периоду можете писати и добијати повратне информације од учитеља путем мејла, а на сајту школе  се налази мејл адреса сваког учитеља који ради у боравку.

Добродошли!

ОШ „Јован Миодраговић“